ŽIVOT V DUBAJI: VÁNOCE VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ

Hurá! Konečně je dneska zamračeno!!! Ne, nebojte, nezbláznila jsem se. Od začátku září, kdy jsem se sem po létě stráveném doma v Čechách vrátila, jsem neviděla jiný počasí než slunečno, občas sem tam mráček. Ale tím to končí, o dešti ani nemluvě. Matně si vybavuju, že naposledy tu pršelo snad někdy v březnu. Jo, je to super ráno vyjít ven jen tak v letních šatech a nemuset děti balit do vrstev oblečení. Jenže s příchodem Vánoc mě tahle jednotvárnost začíná tak trochu štvát a říkám si, že trocha toho pošmournýho počasí by neškodila. Jsou tu totiž Vánoce a k nim mi to teplý počasí, sluníčko a palmy moc nesedí. Za těch šest let jsem si na to pořád nezvykla, ale to je tím, že mám Vánoce spojený se zimou. Ale zase na druhou stranu jsem ráda, že ač žiju v muslimský zemi, Vánoce tu nejsou úplně tabu.

Dubaj, to je město konzumu a co si budem povídat, Vánoce, to je sakra dobrej byznys. Takže v nákupních centrech nechybí vánoční dekorace, Santové, stromečky, umělí sněhuláci a všechen ten cirkus okolo. V kavárnách Costa Coffee nosí filipínská obsluha na hlavě santovské čepičky a kavárnou se nesou známé americké koledy. Z rádia se na vás valí vánoční reklamy a pozvání na různé vánoční trhy. Člověk by ani neřekl, že je v Dubaji.

Má to ale jeden háček. Vánoční svátky tu totiž oficiálně nejsou. To znamená, že během Vánoc se tu chodí normálně do práce. Nicméně děti prázdniny přes Vánoce mají a letos jim začínají dokonce už docela brzo – od 15. prosince až do 7. ledna. Háček je v tom, že prázdniny se nejmenují vánoční, ale “zimní”. Můj šestiletý syn chodí tady v Dubaji do mezinárodní školy. Před koncem prázdnin to tu Vánocemi žije, nechybí besídka, koledy a stromky. Ale pozor! Slovo Vánoce tu za celou dobu nezazní. Takže děti nezpívají “Christmas songs”, ale “winter songs” , nezdobí “Christmas tree”, ale “winter tree”, do školy mají přijít oblečeni ne ve vánočním svetru, ale v zimním svetru a paní učitelka nám před koncem školy nepřeje krásné Vánoce, ale krásné “zimní prázdniny”. Stejně tak každoročně pořádaný dubajský vánoční festival už se nejmenuje “Christmas festival”, ale “Winter festival”, ač je na první pohled jasný, že jde o čistě vánoční záležitost.

I v naší rodině se snažím každý rok navodit jakous takous vánoční atmosféru, která spočívá v tom, že hodím na stůl vánoční ubrus a pouštím dětem koledy. Letos jsme jim dokonce poprvé pustili Mrazíka. Prostě se snažíme, aby všechno bylo tak, jako u nás doma v Čechách, včetně Ježíška. Santa k nám domů nechodí a syn tak chudák musí čelit komplikovanýmu vysvětlování kamarádům, že dárky dostáváme od “malého Ježíše” a ne od Santy, což tady nikdo vůbec nechápe. A aby toho nebylo málo, tak Vánoce většinou ani neslavíme čtyřiadvacátého, protože manžel bývá dost často v tu dobu v práci. I letos jsme museli Štědrý den “stanovit” už na devatenáctého prosince. Naštěstí děti stejně zatím vědí prd, kolikátýho přesně má chodit Ježíšek a navíc pokud to znamená, že dárky dostanou dřív, vůbec jim to vadit nebude. A hlavně, čtyřiadvacátého se přesouváme do Čech, kde na nás čekají ty pravé české Vánoce. Když nebude sníh, nevadí. Důležitý je, že budeme zase zpátky doma s celou naší rodinou.

Na fotkách jsou vánoční dekorace z Mirdiff City Center, Wafi Mall a Festival City Mall

Pokud si chcete přečíst něco o Vánocích mých kolegyň blogerek žijících ve Švýcarsku a USA, mrkněte na jejich články:

https://www.ourswissexperience.com/2019/12/16/nase-ceske-vanoce-ve-svycarsku/

http://www.domavnola.com/2019/12/co-na-vanoce-v-usa-nezazijete-co-naopak.html

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *