ŽIVOT V DUBAJI: NOVÝ ROK, DO ZIMY SKOK

Je leden, nejchladnější měsíc v Emirátech. Po Vánocích, který jsme tradičně strávili doma v Čechách, jsme zpátky v Dubaji. I sem k nám do pouště dorazila zima, dneska dokonce přímo ukázková. Déšť, šedivo, funí vítr. Ráno devatenáct stupňů, odpoledne maximálně dvaadvacet. V noci okolo patnácti. Je mi jasný, že si teď říkáte, že dvaadvacet stupňů není přece žádná zima, jenže ono pocitově je daleko míň, protože je vysoká vlhkost a navíc místní jsou zvyklí na daleko, daleko vyšší teploty. Takže pro nás, Dubajčany, je takový počasí už fakt kosa.

Děti chodí ráno do školy v dlouhých kalhotách a jarních bundách. Arabský děti dokonce v kozačkách a občas zahlédnu nějaký batole v kulichu. Snášíme tu líp vedro, než zimu a na vedro jsme taky daleko líp vybavení. Klimatizace jsou všude, ale topení? Nebo krb?? Teď večer na mě doma padnul trochu chlad, takže se jdu zachumlat do mikiny a uvařit si čaj. Kdybych byla doma v Čechách, hodila bych do krbu pár polen, případně otočila termostatem. Tady ale žádný topení není, takže si musím vystačit jen s tím čajem. Když už máme pocit, že je doma večer (nebo brzo ráno) fakt nepříjemně chladno, zapnu elektrickou troubu a trošku s ní zahřeju kuchyň.

Naštěstí se nám nikdy nestalo, že by přišly tak nízký teploty, že bysme v domě nějak extra mrzli. I když, při těch extrémech, který se ve světě dějou, by mě to vlastně ani nepřekvapilo. Jestli se ptáte na sníh, tak čas od času je trochu sněhu v horách v emirátu Ras al Khaimah. Před dvěma lety tam dokonce napadlo deset centimetrů, což byla ale rarita a pro místní Emirátčany taky dost velký haló. Ale to je samozřejmě extrém. Ale i tak, pokud se sem k nám chystáte teď v lednu, přibalte si i teplejší věci. Jak by řekl Limonádový Joe: “Noci jsou chladné”.

foto/Michael Kruger

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *