ZE ŽIVOTA V DUBAJI: ARABSKÁ KRÁSA

Dnes tu mám opět článek ze života v Dubaji. Už dlouho jsem o tomhle tématu chtěla napsat, protože to je otázka, na kterou se mě celkem dost ženských doma v Čechách ptá. Jaké vlastně ty Arabky jsou? Chodí všechny zahalené? A proč jsou některé zahalené celé a některé mají vidět i obličej? A je to opravdu tak, jako to bylo ve filmu Sex ve městě 2, kde Arabky pod abájou nosily nejnovější oblečení z návrhářských kolekcí?

Nejsem žádný odborník na arabskou kulturu, ale žiju v Dubaji už řadu let a za tu dobu jsem se hodně věcí dozvěděla a hodně věcí vypozorovala, takže se na vaše nejčastěji kladené otázky pokusím odpovědět. Ale začnu od začátku…

muslimské blogerky a influencerky

V Dubaji tvoří původní obyvatelstvo, tzv. Emirátčané, pouze 15 % obyvatel, což je opravdu malé procento. Musíte si představit, že ještě v padesátých letech byla Dubaj taková větší rybářská vesnice. Pokud tedy potkáte v Dubaji Arabky, můžou to být kromě rodilých Emirátčanek i ženy z jiných arabských států. Nejčastěji je to Bahrain, Kuvajt, Saúdská Arábie, Omán, Egypt, Sýrie, Jordánsko, Libanon nebo Libye. Všechny tyhle země mají jako hlavní náboženství islám. I když ne všichni Arabové nutně jsou muslimové. Existují i arabští křesťané – tzv. koptové, kteří žijí v Egyptě. O těch ale můj dnešní článek není. Pokud budu v článku zmiňovat Arabky – mám tím na mysli muslimky z Emirátů a ostatních arabských států, které žijí v Dubaji.

emirátská obchodnice, módní návrhářka a influencerka Sheikha Hend Faisal Al Qassemi

Co se týká zahalování, v Dubaji uvidíte všechny možné druhy – od kompletně zahalených žen, které nosí nikáb – tedy závoj, který má pouze otvor pro oči, přes hidžáb, což je vlastně šátek, který může mít jakoukoliv barvu a odhaluje celý obličej, až po muslimky, které zahalené nechodí – dost často jsou to ženy z Libanonu nebo Sýrie. V podstatě záleží na tom, z jakého státu pochází a jak moc jsou v otázce víry ortodoxní. Samozřejmě čím ortodoxnější je víra v rodině, tím víc jsou zahalené. Některé Arabky jsou velmi tradiční, jiné jsou na první pohled moderní a pokrokové.

kuvajtská blogerka Sondos Al Qattan

Ale pojďme k té zmiňované arabské kráse. Nebudu tu rozebírat muslimky, které chodí kompletně zahalené. Ty jsem samozřejmě nikdy neměla šanci vidět v plné kráse. Budu se věnovat těm, které mají vidět alespoň obličej, případně nechodí zahalené vůbec.

libanonská zpěvačka Nancy Arjam

Čeho si všimnete na první pohled, pokud navštívíte Dubaj, je dokonalá upravenost těchto žen. Je to určitě dáno tím, že většina z nich má vidět právě jen ten obličej, proto na něj kladou velký důraz. A právě slovo DOKONALOST bych několikrát podtrhla. Nejde totiž jen o naprosto dokonalý make-up, který my, Češky nosíme možná tak na ples, ale také o čistotu (ušmudlanou Emirátčanku jsem snad ani nikdy neviděla), perfektní manikúru a doplňky. Ano, co dalšího je na zahalené muslimce ještě vidět? Přece kabelka! Chanel, Dior, Bulgari, Saint Laurent, Prada… Tyhle značky tu Arabky nosí naprosto běžně, jako by se nechumelilo. Potrpí si na okázalost, někdy až kýčovost. Značky zvučných jmen a cinkrlata…

egyptská blogerka Dina Torkia

Ale pojďme zpátky k té dokonalosti. Zdaleka to nekončí jen u make-upu. Arabky mají oproti nám, Evropankám, už tak výrazné rysy – dost často tmavé oči a obočí. Zdálo by se, že nepotřebují další zvýraznění. Ale opak je pravdou, i když najdou se samozřejmě i výjimky. Arabky milují líčení. A právě obočí nosí Arabky nádherně upravené a zvýrazněné. Často vídám i tzv. “American smile”, to znamená vybělené zuby nebo umělé fazety. A mnohokrát jsem potkala Arabky s barevnými kontaktními čočkami – nejčastěji v modré barvě. Modrá barva očí samozřejmě v kontrastu s tmavými arabskými rysy doslova bije do očí. Další věcí je laserová a plastická chirurgie. Ta v Dubaji jede fakt neskutečně! K výrazným rysům někdy patří i výrazný nos. A to je z jejich pohledu určitá vada na kráse. Je to vidět zejména u arabských celebrit. Známé arabské ženy si ho nechávají zmenšit. V poslední době vídám i botoxové rty. (I když ve větší míře je v Dubaji nosí Rusky.) Z mého pohledu jsou “přifouknuté” rty jedna z nejotřesnějších věcí poslední módy.

kuvajtská beauty blogerka Fatima Al Momen

Tak tedy ještě jednou. Arabský symbol krásy je dokonalá krása, ne přirozená. Bezchybný make-up, vybělené zuby, pleť bez vrásek, dokonale upravené (často dlouhé) vlasy. Ženskost a smyslnost vylepšená plastickou a laserovou medicínou. Že je to patrné na první pohled, a že vzhled někdy připomíná plastovou figurínu? Zřejmě jim to vůbec nevadí. Setkala jsem se osobně s několika arabskými celebritami a při pohledu na ně jsem nebyla vůbec schopná odhadnout jejich věk (něco mezi třicítkou a padesátkou..?) a taky jsem přemýšlela, jak asi tahle ženská vypadala před všemi těmi “vylepšeními”? A co na tenhle dokonalý symbol krásy, který jde proti přirozenosti, říkají arabští muži? To bohužel nevím, protože se s žádným neznám natolik dobře, abych se ho mohla na tuhle otázku zeptat. Oproti pěstěným arabským kráskám jsme my, Češky, tak trochu Popelky. Na druhou stranu se (většinou) neženeme za ideálem dokonalosti, který dost často hraničí s kýčem.

emirátské ženy

A jak je to s oblečením? Muslimské ženy nosí na veřejnosti dost často abáju, to je tradiční ženský oblek v černé barvě zahalující tělo, ruce a nohy. Je na zapínání a v podstatě jde o jakýsi plášť. Pod ním nosí normální oblečení. Někdy pod abájou zahlédnu džíny a Adidasky, někdy načančanou sukni a zdobené sandálky na ultra vysokém podpatku. Záleží, jaký má žena vkus. Jinak Arabky milují nakupování. Od běžných řetězců jako Zara a spol. po luxusní značky. Takže tím se dostávám na úplný začátek mého článku a ke scéně ve filmu Sex ve městě 2. Ano, daleko od pravdy to nebylo.:)

A to jsem já při návštěvě Velké mešity v Abu Dhabí v roce 2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *