Where´s your park?

ivy park

If you´re an fashion enthusiast like me and you love sport at the same time, you should definitely know the new sportswear label launched by “Goddess” Beyoncé. Because whatever she does, it´s a hit. And I´m not talking only about music. Beyoncé has aslo beside the amazing voice amazing body – no discussion. But I know (from my own experience) that it´s not for nothing. She works out quite hard I suppose. And because Bey loves fashion as well, she founded her own sports label Ivy Park. Ivy is her daughter and Park is a shortcut for Parkwook in Houston – a place where Beyoncé went running as a child. She set up a goal – to push boundaries in sports fashion, support and inspire women who understand that beauty isn´t only about the physical appearance.

In my opinion it´s so easy to say this when you look like Beyoncé.. 😀 But it´s really nice of her that even us – normal human beings can now look and feel as her because of her label. Ok, seriously. Collection is available in Topshop, Nordstrom and Zalando. Even online of course. If you expect that her collection is kind of wild with neon colors and prints, you´ll be disappointed. Dominating colors are black, white and grey. You can find there a pastel pink or blue and some other colors but not many.. However what is not missing is Ivy Park signs, interesting details and materials. Collection shouldn´t be just only an active wear. Exept high-tech materials you can find there even a casual pieces as parka. I personally like that there are three types of leggings with low, mid and high raise. And more pieces of course as you see on the picture..

You can find all the collection in Topshop, official pages Ivy Park where Bey speaks about her “park”.

Where is your “park”?


Pokud jste módní nadšenec jako já a zároveň máte rádi sport, pak vám jistě nesmí uniknout nová sportovní značka od samotné bohyně Beyoncé. A ta na co sáhne, to je hit. A nejde jen o hudbu. Beyoncé má kromě skvělého hlasu i úžasné tělo – to je bez diskuze. Ale ( i ze své vlastní zkušenosti) vím, že krásné tělo není zadarmo. Beyoncé cvičí a předpokládám, že docela dost.. A protože Bey má taky moc ráda módu, založila svoji sportovní značku Ivy park. Ivy je její dcerka. Park je zkratka pro Parkwood v Houstonu, kam ráda chodila jako malá holka. Beyoncé si dává za cíl posunout hranice ve sportovní módě, podpořit a inspirovat ženy, které pochopily, že krása není jen o fyzickém vzhledu.

Můj názor je ten, že se jí to říká celkem snadno, když vypadá jak vypadá.. 😀 Ale zase je od ní hezké to, že i my – normální pozemské ženy, se můžeme díky jejímu oblečení cítit jako ona. Teď vážně. Kolekce bude k dostání v obchodech Topshop, Nordstrom a Zalando – i online samozřejmě. Pokud čekáte nějakou extra velkou divočinu a potisky, tak asi budete zklamané. Převládá černá, bílá a šedá barva. Občas růžová nebo modrá, nicméně nechybí velké nápisy Ivy Park, zajímavé detaily a materiály. Kolekce ale nemá být vyloženě pouze na sport. Je to takový mix volnočasového oblečení. Kromě high-tech materiálů v kolekci najdete i třeba parku, kterou můžete vzít na běžné nošení. Mě se osobně líbí výběr tří typů legín – s nízkým, středním a vysokým pasem. No a ještě další kousky, které tu vidíte.

Celou kolekci pak najdete na Topshop a oficiální stránky na Ivy Park, kde je i video, na kterém Bey mluví o svém “parku”.

Kde je váš “park”?

ivy park kolaz

bez názvu

Beyonce-Ivy-Park-Activewear06

beyonce-ivy-park-compressed

1733066-lancement-d-ivy-park-la-marque-de-beyon-950x0-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *