VINYLOVÁ SUKNĚ

 

Vinyl tuhle sezónu zažívá velký comeback. Tím nemyslím vinylové desky, ale jako oděvní materiál. Nosí se hlavně na sukních, kalhotách a kabátech. Já jsem si pořídila tuhle vinylovou mini sukni. Se stylingem ale pozor! Vinyl totiž působí velmi sexy až erotickým dojmem, takže šetřete s dalšími vyzývavými prvky, abyste nepůsobila jako lehká děva.:) Zbytek outfitu by měl působit uvolněně. To znamená, vyvarujte se upnutých siluet a velkých výstřihů!

 

Jako kontrast jsem přidala volné tričko Led Zeppelin a sako s Esterházy kostkou, které působí hodně formálně a dodává outfitu rovnováhu. I kabelka ve tvaru malého kufříku dodává celkovému vzhledu formální ráz. V podstatě outfit vypadá jako “Přišla jsem na pracovní pohovor, ale zapomněla jsem si převlíknout sukni z večírku z předchozí noci.”:)

Vinyl material celebrates a big comeback this season. Well, I don’t speak about vinyl records this time, but more about vinyl as a textile garment. It’s mainly worn on skirts, trousers or coats. I bought this vinyl mini skirt recently. But be careful with the styling! Vinyl material makes a very sexy or even erotic impression, so don’t add to your outfit any other provocative pieces to avoid the look of an cheap girl.:) The rest of the outfit should be very relaxed. This means avoid the tight silhouettes and big necklines!


In this look I have added a loose Led Zeppelin t-shirt and a Glen plaid blazer which is very formal and adds balance to the outfit. Even a bag in the shape of a small briefcase gives the whole look a formal touch. Basically, the outfit looks like “I came to a job interview, but I forgot to change my skirt from the previous night’s party.”:)

sukně/skirt: Mango, sako/blazer: Pull&Bear, triko/t-shirt: H&M, kabelka/bag: Mango

Photo: Michael Kruger

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *