VIBRANT STRIPES

In case you are a fashion enthusiast, you have to know the current fashion trends. You don’t need to wear them all, of course but it’s good to keep tabs on and pick up from them just the right for you. Not all of them are for everybody. But sometimes a well chosen trend can be a good refresh of your wardrobe. And.. Fashion would be so boring if we all wear still the same things.

Well, here is the other big thing of the SS/17 season – bold stripes. It seems that it’s nothing new, right? Has ever been a summer season without stripes? But this time the classic Breton stripes were overshadowed by multicolored geometric ones. Stripes can have even more variations as scrawls (Lacoste, Isa Arfen). But one thing they have in common – they are VIBRANT and BOLD.

If you’ve been reading my blog, then you surely know that stripes are really my cup of tea. So I must say that I really love this trend. But what I love the most, are the two dresses from Isa Arfen. It’s such a nice print! I hope I can get somewhere something similar. How about you? Are those mega stripes your thing or not?Pokud patříte mezi módní nadšence, pak byste měli mít přehled o aktuálních módních trendech. Nemusíte je samozřejmě všechny nosit, ale je dobré o nich vědět. Ne všechny se hodí pro každého. Ale někdy dobře vybraný trend může skvěle oživit váš šatník. A taky.. Byla by to dost nuda, kdybychom všichni nosili pořád ty samé věci.

Tak tedy, další hlavní trend sezony jaro/léto ’17? Výrazné pruhy. Zdá se, že to vlastně ani není novinka. Byla snad někdy létní sezona bez pruhů?? Tentokrát ale klasické bretonské pruhy zastínily ty vícebarevné geometrické. Pruhy můžou mít i různé varianty v podobě “klikiháků”, jak to vidíte u Lacoste nebo Isy Arfen. Jedno mají společné – jsou VÝRAZNÉ.

Pokud sledujete můj blog, pak jistě víte, že pruhy jsou přesně můj šálek kávy. Takže mě se tenhle trend opravdu líbí. Ale co se mi líbí z těchto fotek nejvíc, jsou ty dvoje šaty od Isy Arfen. Ten vzor je úžasný! Doufám, že někde seženu něco podobného. Co vy? Líbí se vám tyhle mega pruhy nebo ne?

Proenza Schouler

Proenza Schouler

Sonia Rykiel

Miu Miu

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger

Lacoste

Isa Arfen

Isa Arfen

Rossie Assoulin

Rosie Assoulin

Elie Saab

Givenchy

Issey Miyake

Diane von Furstenberg

Vivienne Westwood

Stripe lover? Have a look HERE for some other inspiration.
Milovník pruhů? Klikněte TADY pro další inspiraci.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *