TOP 10 COLORS FOR FALL WINTER 2017-18

 

 

Před pár dny jsem v Háemku náhodou vyslechla konverzaci dvou prodavaček. Jedna si stěžovala té druhé, že ještě neviděla ani vrata od koupaliště a do obchodu už jim navážejí zimní bundy.:) To mě fakt pobavilo, ale zároveň mě to ani nijak nepřekvapilo. Už jako malá holka jsem jezdila s mojí maminkou na módní veletrhy, kde jsme objednávaly zboží do jejího obchodu. Vždy na rok dopředu. Bylo mi to samozřejmě děsně líto, protože jsem chtěla, aby ty věci přišly HNED TEĎ, a ne až za rok..!! Ale to je prostě svět módy. Ten musí být vždy o pár kroků napřed.

Takže ačkoliv je léto je v plném proudu, já vám dnes představím barvy, které se budou nosit v příští sezoně – podzim/zima 2017-18. Nebojte, vzhledem k tomu, jak ten čas strašně letí, to bude už za chvilku. O Pantone Color Institute, který vybírá barvy na základě módních týdnů v New Yorku, jsem vám psala už na jaře v TOMTO článku. Takže, pokud chcete vědět víc o tom, jak to s výběrem top barev je, tak si ho přečtěte.

Aby nám to Pantone Institute “ulehčil”, kromě výběru top barev z New York Fashion Week, letos prvně představil i barvy, které byly k vidění na módním týdnu v Londýně. Takže ve finále není barev deset, ale hned dvacet. Ale nelekejte se.:) Barevné škály jsou si celkem podobné, některé barvy se liší opravdu jen o pár odstínů. Jedno je však jisté – tou NEJ barvou podzimní sezony bude ČERVENÁ. Ať už v odstínu Grenadine nebo ještě červenějším Flame Scarlet. Já osobně jásám, protože červená je jedna z mých oblíbených barev a v podstatě už jsem to tak nějak tušila, když jsem minulý týden zašla právě do H&M. Všechny ty červené džíny, jeans bundy, volánové topy a šaty doslova “řvaly” do světa, že tenhle podzim bude červený. Pokud tuhle barvu zrovna nemusíte, mrkněte i na další barvy, určitě vás nějaká chytne.

A co to všechno vlastně znamená? Nemusíte se trendem barev řídit, jen se nedivte, když je uvidíte kolem víc než obvykle.

Které barvy jsou ty “vaše”? Dejte mi vědět v komentářích.:)

New York Fashion Week

A few days ago, I happened to hear a conversation between two shop assistants at a H&M store. One of them complained to the other that she hadn’t even seen the entrance to her swimming pool door yet but the winter jackets were already out in all the stores! It really amused me, but it didn’t surprise me at all. As a little girl, I went with my mom to fashion markets, where we ordered goods and fabrics for her store, as much as a year in advance. Being the ever impatient little girl, I wanted things to come out then and there, and not in a year! But that’s typical of the fashion world. It always has to be a few steps ahead. 

Although the summer is in full swing now, I will introduce you to the colors that will be worn next season for Autumn/Winter 2017-18. You may think why introduce them so soon, however, considering how time flies so terribly fast, it will be here before we know it! I’ve previously written about the Pantone Color Institute here on my blog, so if you’d like to learn more about how choosing the top colours for each season comes about, you can read the article HERE

This time around, the Pantone Institute decided to make it “easier” for us (yes, meant with a hint of sarcasm), and so have introduced for the first time, the top colors that were seen at the previous London Fashion Week. So in the end there are not just ten colors, but now twenty. It may sound a lot and a bit confusing, but not to worry, the colors are quite similar, some of them differ only a by few shades. One thing is certain though, the very top colour of the next Autumn/Winter season will be RED. Whether its in shades of “Grenadine” or the more red “Flame Scarlet”. Personally, I’m cheering because red is one of my favourite colours and also I suspected it somehow when I went to a H&M store last week and all I could see was red jeans, red denim jackets, red ruffled tops and dresses. The store literally roared with red. If it isn’t your cup of tea, then check out the other colors, I’m sure some will certainly grab your attention. 


So, what does it all mean? Of course, you don’t have to follow the trends but the colors laid out by the Pantone Color Institute will be present in the  fashion stores more than normal. 

What colors do you like the most? Let me know in the comments below.:)

London Fashion Week

Pictures: pantone.com, fashionisers.com

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *