THE BEST OUTFIT FROM SEYCHELLES

 

I’ve already traveled a lot in my life. But in one thing I’m incorrigible and that’s the amount of stuff I take with me. Although I always try to reduce the clothing and other things, my suitcase is full to bursting anyway. But something had changed after all – now I don’t pack only my stuff but even for other three family members. It was just so-so and we almost didn’t fit into one large cab. Caravan would be great.. 😀 And even this time it was as usual – most of all I wore my swimwear, which I didn’t take off during the whole day. Even during breakfasts and dinners I wasn’t very creative when it came to fashion. Because with two kids is even a success when your clothes remain clean after the meal. But even so I packed one bold outfit, that I wore into the bar with for a drink with my hubby. Those parents who have young kids will agree with me, that those moments, when you go somewhere just with your partner, are something like a small feast. So that’s why I titivated for this occasion. Attention, here comes me and my hat. 😀 By the way, have you noticed the statement sleeves on my blouse? (You’ve already seen it HERE.) Remember me, when you go around the shops with the new collections. Because this will be the biggest trend in the spring/summer season and I am going to write about it in my next post.

Please excuse the quality of the photos. My husband has a lot of great assets, unfortunately photo shooting doesn’t belong to them. ❤️

And how was our holiday in Seychelles? Have a look HERE.


Už jsem toho za svůj život zcestovala celkem dost. V jednom jsem však nepoučitelná, a to je množství věcí, které beru s sebou. Ačkoliv se vždycky snažím oblečení a ostatní věci redukovat, stejně je můj kufr vždycky k prasknutí. Něco se ale přece jen změnilo – už netahám věci pouze pro sebe, ale i pro další tři členy rodiny. Jen tak tak jsme se s našimi zavazadly vešli do jednoho velkého taxíku. Maringotka by se šikla.. 😀 A i tentokrát to bylo jako obvykle – nejvíc ze všeho jsem samozřejmě užila plavky, ze kterých jsem během dne v podstatě nevylezla. Některé věci jsem ani nevyndala z kufru. I během snídaní a večeří jsem se, co se módy týká, moc “neodvázala”, protože se dvěma dětmi u jídla je úspěch, když po jídle vůbec zůstanete čistí. Ale přece jen jsem si s sebou zabalila jeden odvážnější model, který jsem si vzala na sebe jednou do baru s mužem na drink. Rodiče malých dětí mi dají za pravdu, že okamžiky, kdy si s partnerem spolu někam sami vyrazíte, jsou skoro jako svátek. Takže proto jsem se na to náležitě vyfikla. Pozor – přícházím já a můj klobouk. 😀 Jinak, všimli jste si těch nabíraných rukávů? (Tuhle blůzu už jste viděli TADY..) Tak si na mě vzpomeňte, až půjdete po obchodech s novými jarními kolekcemi. Tohle totiž bude vůbec největší trend v jarní/letní sezoně a víc vám o něm napíšu v dalším příspěvku.

Prosím, omluvte sníženou kvalitu fotek. Můj muž má mnoho kvalit, bohužel focení mezi ně nepatří. ❤️

A jak to vypadalo na naší dovolené na Seychelách? Podívejte se TADY..

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *