The best of FASHION FORWARD DUBAI

From the viewpoint of fashion was the last month really loaded. Last days of October belonged to the big fashion event called FASHION FORWARD DUBAI. It was the first time I could (finally!!!) attend and I hope it wasn´t the last time. It was amazing couple of days full of fashion shows, workshops, talks, discussions and mainly fashion and inspiration. What excited me about this event, wasn´t only the selection of designers but general atmosphere that was very relaxed and sociable. It was really nice to sit outside when waiting for each fashion show and have a drink or coffee in outdoor bars and cafés and to watch the buzz around. Even the people who came to FFWD were a feast for the eyes. Overall I would describe this event as one big fashion party. What I liked the most was the concept of fashion show where wasn´t the classic catwalk but it was an open space in one level where visitors were standing circumferentially and models were walking in the middle. After the end of fashion show models and designer remained in their place where everyone could come, talk with the fashion designer, look closely at the clothing and touch the materials. I have never experienced this in the past and I think that´s really a great idea. Regarding fashion on the catwalks it´s difficult to summarize because each designer has his/her own style. And that´s ok. Because it reflects all the magic of cosmopolitan Dubai  – so many styles, colors, cultures, traditions and different people at one place. I just regret one thing – that I wasn´t able to spend more time and see all the fashion shows at FFWD. Hopefully in the spring – I can´t wait!! 🙂

All the photos: Getty Images


Minulý měsíc byl, co se týká módy tady v Dubaji, opravdu nabitý. Posledních pár říjnových dní patřilo tady v Dubaji velké módní události nazvané FASHION FORWARD DUBAI. Bylo to poprvé, co jsem se (konečně!!) mohla zúčastnit a doufám, že to nebylo naposledy. Bylo to úžasných pár dnů plných módních přehlídek, workshopů, přednášek a diskuzí a hlavně módy a inspirace. Co mě nadchlo na téhle události, nebyl jen skvělý program a výběr návrhářů, ale celková atmosféra, která byla velmi přátelská a uvolněná. Mezi přehlídkami, které se konaly v klimatizovaných stanech, člověk mohl vyjít ven, dát si drink v některém z venkovních barů, kávu nebo něco k jídlu v přilehlých “pojízdných” kavárnách. A mohl jen tak sedět a pozorovat cvrkot kolem a čerpat další módní inspiraci z lidí, kteří se přišli na FFWD podívat, protože i to byla “pastva pro oči”. Celkově bych tuhle událost popsala jako jednu velkou módní párty. Asi nejvíc se mi líbil koncept módních přehlídek, kde nebylo klasické přehlídkové molo, ale šlo o prostor v jedné rovině, kde po obvodu stáli diváci a uprostřed chodily modelky. Po skončení přehlídky modelky s návrhářem zůstali “na place”, kam se mohli všichni přijít podívat, pohovořit s návrhářem a prohlédnout si zblízka všechny modely a sáhnout si na materiály. To jsem na módních přehlídkách v minulosti ještě nezažila a přijde mi to jako opravdu skvělý nápad. Co se týká módy na přehlídkových molech, tak nelze sumarizovat, protože co návrhář, to jiný styl. A tak je to v pořádku. Vlastně to celkově odráží kouzlo samotné kosmopolitní Dubaje – tolik stylů, barev, kultur, tradicí a různých národů na jednom místě. Mě mrzelo jediné – že jsem nemohla na FASHION FORWARD DUBAI strávit více času a vidět mnohem všechny přehlídky. Tak snad na jaře – už se moc těším!! 🙂

Všechny fotografie: Getty Images

Zena Presley

Zena Presley

Zareena

Zareena

Zaid Farouki

Zaid Farouki

Salta

Salta - Runway - Dubai FFWD Spring/Summer 2017

Salta

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - OCTOBER 22: A model walks the runway during the Mrs. Keepa Presentation at Fashion Forward Spring/Summer 2017 held at the Dubai Design District on October 22, 2016 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images)

Mrs. Keepa

Mrs. Keepa

Hussein Bazaza - Runway - Dubai FFWD Spring/Summer 2017

Hussein Bazaza

Hussein Bazaza - Runway - Dubai FFWD Spring/Summer 2017

Hussein Bazaza

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - OCTOBER 21: General atmosphere during Fashion Forward Spring/Summer 2017 at the Dubai Design District on October 21, 2016 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Stuart C. Wilson/Getty Images)

FFWD atmospere

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - OCTOBER 22: General atmosphere during Fashion Forward Spring/Summer 2017 at the Dubai Design District on October 22, 2016 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Cedric Ribeiro/Getty Images)

FFWD atmospere

DUBAI, UNITED ARAB EMIRATES - OCTOBER 22: General atmosphere during Fashion Forward Spring/Summer 2017 at the Dubai Design District on October 22, 2016 in Dubai, United Arab Emirates. (Photo by Cedric Ribeiro/Getty Images)

FFWD atmospere

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *