Super stripes mania

new stripes

I think that every spring there are some classic breton striped pieces in the new fashion collections. Yes, they´ll never be out of style and it´s an evergreen classic. But this year we will see something more than the classic navy/white combination. The major trend will be bold “super stripes” in many colorful combinations. That means not only two but even several colors. And the trend doesn´t stay only with horizontal and vertical stripes. There will be asymmetric, chopped and adjusted cuts which will be a real graphic show. Let´s say that bold stripes took runways and shops by storm. I also couldn´t resist this stripe mania and bought already one bold graphic striped piece. Will show you soon!

Pictures from upper left to lower right: Dolce & Gabbana, Gucci, Ralph Lauren, Chanel, Tommy Hilfiger, Dsquared2, Giorgio Armani


Jako každý rok se v jarních kolekcích objeví námořnické (bretaňské) pruhy. Patří to ke klasice, pruhy prostě nikdy nevyjdou z módy. Tenhle rok, ale nezůstane jen u klasické modrobílé kombinace. Velkým trendem letos jsou výrazné “super pruhy” ve všemožných barevných kombinacích. To znamená, že jsou složené i z několika barev, ne jen ze dvou. A nezůstává jen u horizontálních a vertikálních kombinací. Nosí se i v asymetrické podobě, různě sestříhané a nastavované, takže výsledkem je opravdu velká grafická podívaná. Dá se říct, že pruhy vzaly tentokrát přehlídková mola – a nyní i běžné obchody, útokem. Já jsem, jakožto milovník klasické pruhované modrobílé kombinace, neodolala a pořídila jsem si také jeden výrazný pruhovaný kousek. Už brzy vám ho ukážu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *