PRECIOSA: ČESKÁ ZNAČKA, KTERÁ SKLÍZÍ OBDIV NEJEN V DUBAJI

Když jsem se byla minulý podzim podívat na Fashion Forward Dubai, což je velká módní událost tady u nás v Dubaji, zaslechla jsem vedle sebe po skončení jedné módní přehlídky češtinu. A protože se mi zase tak často nestává, že bych tu potkávala Čechy na každém rohu, řekla jsem si, že nebudu dělat mrtvýho brouka, a že krajany pozdravím. Dva chlapíci, kteří se stejně jako já přišli na Fashion Forward podívat, byli Češi pracující v Dubaji pro českou značku Preciosa. Dali jsme se do řeči a já slíbila, že se u nich v Preciose někdy zastavím.

O značce Preciosa jsem slyšela už před pár lety. Moje kamarádka, která tady v Dubaji pracuje v oblasti designu, mi o ní básnila a od té doby jsem jí vídala častěji a častěji. Preciosa totiž v Dubaji “jede”. A jak jsem se dozvěděla nedávno, kdy jsem se v jejich dubajském showroomu zastavila, nejen tady. Dá se říct, že dobývá svět, což mě, jako Češku, samozřejmě velmi těší.

Preciosa Showroom v Dubaji

Pokud jste o téhle značce nikdy neslyšeli a tápete, čím se Preciosa zabývá, věřte, že za tímhle šik názvem se skrývají “zlaté české ručičky” a hlavně tradiční české řemeslo – sklářství.

V dubajském showroomu se mě ujal sympatický Oldřich Huzil, který je Business Development Manager Preciosy v Dubaji a představil mi všechny projekty, které má tahle značka za sebou. Bylo to fakt moc zajímavý vyprávění a já jsem si říkala, že Češi se ve světě opravdu neztratí.

Co jsem se o Preciose dozvěděla:

Historie značky Preciosa sahá až do roku 1724, kdy Josef Palme dostal povolení k výrobě lustrů. První továrna vznikla v Práchni u Kamenického Šenova a Kamenický Šenov je nyní také sídlem firmy.

Co mě z vyprávění pana Huzila zaujalo a přiznám se, že jsem o tom neměla ani tušení, bylo, že právě oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamnického Šenova přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov, se uchází o zapsání do seznamu památek UNESCO jako “Crystal Valley” (Údolí křišťálu). Nikde jinde ve světě totiž nenajdete takovou koncentraci skláren, sklářských škol, univerzit s designovými obory, ale i Muzeum skla a bižuterie.

Crystal Valley

Preciosa, která má teď celkově asi 5000 zaměstnanců, se postupem času vypracovala na světoznámou značku. I tady v Dubaji odvedla obdivuhodný kus práce. Kromě lustrů a osvětlení vyrábí i různé skleněné komponenty nebo třeba korálky, které se používají v módním průmyslu. V Dubaji Preciosa dodává dekorativní světelné objekty do paláců, hotelů a restaurací, soukromých jacht nebo třeba do kolekcí módních značek.

Podívejte se na dechberoucí projekty Preciosy v Dubaji

V nejznámějším dubajském hotelu Burj al Arab (známý jako “Plachetnice”) dodala osvětlení do luxusní restaurace Al Mahara.

Al Mahara restaurant

V hotelu Kempinski v Mall of Emirates potom Preciosa dodala osvětlení do luxusního baru Noir.

Mimochodem, v tomhle baru se každý čtvrtek konají oblíbené “Ladies nights”. Kdybyste náhodou, dámy, nevěděly, kam v Dubaji zajít na drink.;)

Noir Bar Kempinski hotel

Preciosa dělala také dekorativní světelné objekty v hotelu Sheraton v obchodním centru Mall of Emirates.

Sheraton Mall of Emirates

Další místo v Dubaji, kam Preciosa dodala osvětlení, je restaurace Celebrities v pětihvězdičkovém “klenotu mezi dubajskými hotely” One & Only Royal Mirage hotel.

Není to nádhera? (I když představa, jak na štaflích otírám jednotlivé skleněné kuličky a cingrlátka, mě trochu děsí.:))

Projekty po celém světě

Jak už jsem psala, Preciosa je světovou značkou, takže Dubaj není jediným místem, kde najdete její projekty.

Dodávala také osvětlení do nového terminálu letiště v indické Bombaji. Na svítidlech ve tvaru lotusu je zajímavé, že každý z téměř 40 000 kusů musel být jednotlivě zabalen tak, aby se zajistilo, že se nepoškodí a zůstane bez jediného škrábnutí. V podstatě náročná není jen samotná výroba skleněných komponentů, ale i doprava a instalace. Za každým projektem je spousta práce stovek lidí.

Bilal Tower – Doha

Marriott Bloom Central, Abu Dhabi

Hotel Four Seasons, Budapešť

Kigali Convention Centre, Rwanda

Hotel Shangri-La, Qingdao Čína

Paradasise Casino, Busan Jižní Korea

Poslední projekt, který Preciosa představila letos na Monaco Yacht Show, je z mého pohledu naprostá pecka – luxusní svítidlo Pearl Wave, které je určené speciálně pro jachty a lodě. Skládá se ze 700 ručně vyrobených opálových koulí zavěšených na pozlacených kovových tyčích. Svítidlo, které svým tvarem připomíná mořskou vlnu, reaguje na cinkání skleniček při přípitku a vytváří světelné efekty. Wow!!

Podívejte se na video TADY.

Jak vidíte, Preciosa má za sebou samé úžasné projekty, a to zdaleka není všechno. Je také držitelem prestižních ocenění a prezentuje se na světových designových veletrzích v Londýně, Miláně, Paříži, Moskvě nebo Šanghaji. Teď v listopadu ji uvidíme taky u nás v Dubaji na designovém veletrhu Downtown Design.

Pokud budete mít cestu do Prahy, zajděte se podívat do nového Preciosa Flagship Storu v Rytířské ulici.

Tak to je asi tak vše, přátelé. Kdybych tu měla vyjmenovat úplně všechno, čím se tahle česká značka zabývá a co jsem se v dubajském showroomu dozvěděla, byl by to článek na dobrý dvě hodiny.

Chtěla jsem vám spíš ukázat, že za tím pozlátkem, které vidíte při návštěvě Dubaje a úžasem otvíráte pusu, se může skrývat i kus české práce a tradice.

Díky, Precioso, fandím ti!;)

foto/preciosalighting.com, bohemialux.com

 

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *