PODZIMNÍ TREND: KVĚTOVANÉ ŠATY

 

Pokud sledujete módní trendy, pak jste si všimli, že květiny s létem neodešly. Naopak, na podzim jich přibylo mnohem víc. Teda, tím myslím v oblasti módy samozřejmě. Šaty s květinovým potiskem jsou totiž jedním z hlavních módních trendů podzimní sezony. Trend č.1 jsou maxi šaty v bohémském stylu, ale nosí se i krátké, které jsou praktičtější.

If you’re interested in fashion trends, then you’ve surely noticed that flowers didn’t leave us with the end of the summer. On the contrary, they’ve still been here even during the autumn. Well, I mean in the field of fashion, of course. Floral dresses are one of the main fashion trends of the fall season. Trend no. 1 are boho style maxi dresses, but you can also wear the shorter version which is more practical.

Jak šaty s květinovým potiskem nosit?

Pokud to počasí dovolí, oblečte je samotné, aby krásně vynikly. Můžete je nosit volné a rozevláté, ale dobře vypadají i s koženým páskem. Co se týká bot, šaty vypadají super s kozačkami. Army boty jim dodají rockový vzhled, semišové kozačky zase styl á la 70. léta. Jak ale vidíte na fotkách dole, můžete je vzít i k teniskám. Pokud jste v módě odvážná, jděte do výrazných barevných kozaček, který jsou letos opravdu hit.

How to wear a floral dress?

If it’s not too cold, you can wear the dress simply to make them stand out. The dress looks good when having a loose cut but as well you can add a leather belt to get more feminine silhouette. When it comes to shoes, floral dress looks perfect with boots.  Army boots give to it a kind of rock twist and with suede shoes, you will get the 70’s style look. But as you can see in the photos below, you can wear it even with sneakers. If you are daring in fashion, go for colorful heel boots that are a real hit this year.
 

A co, když bude zima?

Nebojte, šaty se dají dobře vrstvit. Můžete pod ně vzít klidně triko s dlouhým rukávem nebo tenký rolák. Perfektní k nim bude kožená, semišová nebo džínová bunda. Pokud máte ráda elegantnější styl, dobře se k nim hodí i propínací svetr nebo sako – manšestrové nebo i třeba sametové. A až se ještě víc ochladí, přes šaty vezměte kabát nebo kožíšek.

And how about the cold weather?

Don’t worry, the floral dress looks good even as a part of some warmer layers. You can take a long-sleeved t-shirt or a thin turtleneck under it and for sure it will look perfect with a leather, suede or denim jacket. If you prefer a more elegant style, just pair it with a long sweater or a blazer – corduroy or even velvet. When it gets cold even more, throw over the dress a wool or faux fur coat.
 …

A co věk a typ postavy?

Na věku nezáleží, šaty si dost dobře dokážu představit na mladý holce, ale i na starší dámě. Stačí si jen vybrat, jestli je budete nosit v elegantním, rebelském nebo sportovním stylu.

Co se týká postavy, tak pokud jste drobnější, jděte klidně do volánů a rozevlátých střihů. Pokud jste plnoštíhlá, volánům v oblasti těla a dekoltu se vyhněte, zbytečně by vám přidaly kila. Volte spíš jednodušší střih. Vyvarujte se i velkých květinových vzorů a volných střihů. Vybírejte spíš drobnějš kvítky a rozhodně nezapomeňte přidat pásek.

And how about the age and body type?

The age doesn’t matter. I can imagine a floral dress pretty well on a young girl as well as on older lady. Just choose the style that suits you whether it’s elegant, rebellious or sporty.
When it comes to the body type, you can go for the frills and the loose cuts when you’re slim. If you are curvy, avoid the frills in the body and cleavage area big floral prints. A simple cut will look betterand choose a simple cut. Avoid large floral patterns and loose cuts. Choose smaller print and definitely do not forget to add a belt.
 …

Co na tenhle trend říkáte? Líbí?

What do you say about this trend? Like it?

Pictures: Pinterest, girlwithcurves.com

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *