PERFEKTNÍ KABÁT: MÝCH 7 TIPŮ, JAK HO NAJÍT A NOSIT LÉTA

Před časem jsem tady u mě na blogu hořekovala, že je celkem problém najít kvalitní zimní kabát. (Článek najdete TADY.) Že to, co občas vídám po obchodech visící na ramínku, připomíná spíš kus hadru než kvalitní svrchník, který by měl kromě zahřátí dělat taky parádu a vydržet klidně desítku(y) let. Musím říct, že člověk musí fakt bedlivě hledat a dát si s výběrem záležet.

Trvalo mi to v podstatě dva roky, než jsem našla ten svůj vysněný. Nechtěla jsem žádnej momentální trend, ale nadčasovou klasiku. Měla jsem velmi jasnou představu – velbloudí kabát. Nejde samozřejmě o to stahovat chudáka velblouda z kůže, mám tím na mysli barvu – ne příliš krémová, ne příliš hnědá. Prostě velbloudí. Klasická klopa, v délce pod kolena a hlavně – s páskem! Toť byla má představa a po prolezení X obchodů v Čechách, (Moravě, Slezsku:)) a taky největších nákupních center v Dubaji jsem ho letos konečně ulovila. Doufám, že mi poslouží léta. Proto jsem dala dohromady všechny moje zkušenosti. Tady jsou:

MÝCH 7 TIPŮ, JAK NAJÍT PERFEKTNÍ KABÁT A NOSIT HO LÉTA

VÝBĚR OBCHODU

Kabát musí být hlavně kvalitní a kvalita něco stojí. Je to investice na desítku (možná dvě desítky) let, takže se připravte, že za něj pár tisícovek utratíte. Rovnou se vyhněte těm nejlevnějším obchodům typu “vše za 39,-“. Z vlastní zkušenosti říkám, že tady rozhodně kvalitní vlněný kabát nepořídíte.

PRVNÍ DOJEM

Kabát musí zaujmout už na ramínku a musí z něj doslova koukat kvalita. Dost často narážím na kabáty typu “hadr”, které vypadají jako když vypadly krávě z huby. Vypadá kabát “jetě” už v obchodě? Jak asi bude vypadat po pár letech nošení?

ZPRACOVÁNÍ

Pozor na odfláknuté ušití. Jak říká moje maminka – “na vrch huj, vevnitř fuj”. Kabát musí mít perfektní a dobře padnoucí střih. Důležitý je i vnitřek kabátu. Kvalitní a dobře všitá podšívka, žádné visící nitě a párající se švy. Pořádně přišité knoflíky a bytelný zip.

NADČASOVOST

Trendy jsou sice příjemný oživení módy a já osobně se jim nebráním, ale při výběru zimního kabátu, který vám má roky dobře sloužit, a do kterého investujete pár tisíc, by člověk měl myslet na to, aby byl co nejvíc nadčasový a jednoduchý. Vždycky si dejte otázku, jestli si umíte představit nosit ho i za pár let. Ve výběru barev se držte základní palety, která se dá dobře kombinovat s jinými barvami. Co se týká délky, ideální je délka pod kolena. Pokud nosíte sukně a šaty, kabát by měl být vždy o něco delší. (To neplatí samozřejmě pro maxi šaty.)

SLOŽENÍ

Jedna z nejdůležitějších věcí, na které se při výběru kabátu dívám, je visačka se složením. Na potěžkání musí kabát něco vážit, látka musí mít gramáž, aby vás zahřála, takže pokud je kabátek lehoučký, bude dobrý spíš na podzim nebo jaro, ale v zimě by vás nezahřál. Ideální je kabát z vlny nebo vlněných směsí. Vlna jednak zahřeje a navíc, pokud se o ní budete dobře starat, vydrží léta. Pokud jde o směs vlny a dalšího materiálu, podívejte se na procentuální složení. Občas vídám fígle, kdy je materiál kabátu označen jako vlněná směs, ale vlny je tam jen ubohých pár procent. Čím víc vlny, tím líp.

CENA

Jak už jsem zmínila, kabát si nekupujete každý měsíc, takže se připravte, že do něj musíte něco zainvestovat. Záleží samozřejmě, v jakém obchodě kabát kupujete. Levněji můžete pořídit v sezonních výprodejích, ale i tak se řiďte výše uvedenými body. Nikdy nekupujte kabát (a nejen ten) jen proto, že byl neuvěřitelně levný. Na prvním místě by pořád měla být kvalita.

PĚČE

Důležité ovšem není jen umět kabát správně vybrat, ale hlavně o něj taky dobře pečovat. Já se nikdy nesnažím kabát narvat do pračky, ale vždycky ho radši svěřím odborníkům v čistírně. Kabát vám v čistírně nevezmou bez visačky se složením, takže pokud jí chcete ustřihnout, určitě si jí schovejte. Je dobré kabát občas vykartáčovat (po směru vlasu) a přejet ho lepícím válečkem, který ho zbaví různých smítek a chloupků. Kabát se tak krásně oživí. Kabátu taky moc nesvědčí dlouhé sezení v autě, takže ho na řízení vždycky sundávám. Když už ho musíte trochu přežehlit, snažte se ho spíš profouknout párou ze žehličky nebo ho želit po rubu. Po sezoně ho uložte do skříně do fusaku nebo do igelitového obalu a nezapomeňte dát do skříně závěsnou vůni a tabletku proti molům.

A ještě jedna dobrá rada na závěr – pokud chcete váš perfektní kabát nosit dlouhý léta, tak je taky dobrý příliš neztloustnout.;)

kabát/H&M, čepice/Zara, rolák a kožené rukavice/Módní mix, kabelka/Mango, ostatní/starší kousky

foto/Monika Váňová

2 Comments

  • Martina napsal:

    Dobrý den, ten camel kabát je naprosto perfektní, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli je opravdu teplý a pak…. mají ho v mé vysněné šedé, ale váhám s velikostí, mohla byste mi říct, jaké máte zruba míry a zda odpovídají velikosti? Není to moc osobní??? Děkuji moc za odpověď Martina Fialová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *