NEW KHAKI, BROWN & PINK

Spring is behind the door and here is my latest prey.

I already introduced you the new trend of high-waisted trousers. (Read the post HERE). I must say I really like this trend and I was curious (yes, that’s what we all fashion maniacs are when there comes a new trend) how the high-waisted trousers gonna look on me. I was little bit afraid, if this kind of pants fits me, as I’ve never had such a high waist in my life. But I was really surprised because it fit’s perfectly and they’re really versatile. (I’ll show you soon!) And honestly, we all have mounds of jeans in our closets that all look the same. So if you’re looking for something different, go for high-waisted pants!!

Now about this bag. I was looking for some handbag in a natural material with some interesting detail. Not too big, not too small. I was in many shops and finally I got this one surprisingly at… Do you know where? At Zara Kids. Yes!! This is the handbag for girls. For quite long time, I’ve realized that there are much prettier handbags than in ladies department. Bad luck, kids. This bag is mine! 😀

And well, earrings are the icing on the cake. I bought them at Mango and I must say that I really like their whole new jewelry collection.

What are your new Spring pieces?

Trousers: Mango, Earrings: Mango, Bag: Zara

And where to go now? Let’s have a look HERE at the TOP 10 colors of SS/17 season.

Jaro klepe na dveře a tohle jsou moje nové úlovky.

O novém trendu “vysokého pasu” jsem vám psala už TADY. Musím říct, že mě osobně se moc líbí a byla jsem hrozně zvědavá, (ano, to my módní maniaci jsme, když se objeví nějaký nový trend) jak budou kalhoty vypadat ve skutečnosti. Trochu jsem se bála, jestli mi takový typ kalhot bude sedět, protože snad nikdy v životě jsem takhle vysoký pas nenosila. Ale byla jsem velmi mile překvapená, protože sednou fakt perfektně a jsou opravdu univerzální. (Brzy vám je ukážu!) Ruku na srdce – džínů, co vypadají všechny stejně, máme ve skříních mraky. Takže pokud máte chuť na něco trochu jiného, do nich!!!

Teď ke kabelce. Chtěla jsem nějakou v přírodním materiálu se zajímavým detailem. Ne moc velkou, ani malou. Zběhala jsem kde co a nakonec jsem překvapivě pořídila.. Víte, kde? V dětském oddělení Zary. Ano!! Tohle je dětská kabelka pro holčičky. Už nějakou dobu sleduji, že tam mají kolikrát hezčí kabelky, než v dámském oddělení. Máte smůlu, děcka. Teta vám jí vyfoukla. 😀

No a náušnice jsou taková závěrečná třešinka na dortu. Koupila jsem je v Mangu a musím říct, že vůbec celá jejich jarní kolekce bižuterie je velmi povedená.

Co jste si nového na jaro pořídili vy?

Kalhoty: Mango, Náušnice: Mango, Kabelka: Zara

A kam teď? podívejte se TADY na TOP 10 barev nové jarní/letní sezony.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *