MAMINČINY ŠATY

 

Dnes vám nepřináším žádný horký módní trendy, ani novinky z obchodů. Občas je fajn se zastavit a mrknout i do minulosti. Někdy totiž stačí prohrabat skříně našich maminek a babiček a divili byste se, co se tam dá najít za poklady…

Když jsem na začátku prázdnin přiletěla z Dubaje domů do Čech, maminka mě vítala s tím, že pro mě něco má a byla zvědavá, co na to budu říkat. Prý, když si přečetla můj článek na blogu o šatech z nové kolekce Miu Miu, nad kterýma jsem se před nedávnem rozplývala (článek najdete TADY), hned se jí vybavily šaty, který dřív nosila. A protože mamka nikdy nic nevyhodí, zalovila v šatníku a našla tam pár zapomenutých kousků. Bylo to víceméně několikero šatů, který už dávno upadly v zapomnění. Ze začátku jsem na ně koukala trochu nedůvěřivě, ale, když jsem jich pár vzala na sebe, tak mě celkem překvapilo, v jakým jsou super stavu , a že ani teď nevypadají vůbec špatně. Myslím, že by ani nikdo neřekl, že už jsou víc jak dvacet let starý. Nakonec jsem z těch všech máminých pokladů vybrala dvoje šaty (ty druhý vám ukážu někdy příště). Potřebovaly jen trochu zkrátit a zabrat a jediný, co chtělo výměnu, byly knoflíky, který byly už za ta léta zažloutlý. Šaty mamince tenkrát ušila moje babička, která byla švadlena a šila v podstatě pro celou naší rodinu.

Hledala jsem v rodinných albech fotku, kde by maminka byla v šatech vyfocená a našla jsem jen tuhle jedinou. Je z dovolený v Heřmanově Městci, kde jsme byli v létě roku 1994. Vedle mamky je můj táta a to pubertální ucho v popředí jsem já.:) Bylo mi 11 let. Na sobě mám šaty, který mi taky spíchla naše babička. Brácha chybí – nejspíš to fotil. (Nezapomeňte, že v roce 94 jsme neměli ani tušení, co je to selfie.:-)) Už nevím, kde mamka vzala inspiraci pro střih těhle šatů, ale tipuju, že to mohla být Burda, Neckermann, Quelle nebo Otto. Určitě má tyhle katalogy taky všechny schovaný. Ale uznejte, že tyhle šaty můžu v pohodě nosit i já po třiadvaceti letech a neudělám snad žádný módní faux paux. Díky, mami.:)

Today I’m not bringing you any hot new fashion trends or collections. Sometimes it’s nice to stop and have a look into the past because if you take a little sneak peak into your mother’s or grandmother’s wardrobes you’ll be surprised at what kind of treasures you’ll find in there and this is exactly what happened to me!

When I arrived back home in the Czech Republic from Dubai at the beginning of summer holidays, my mom welcomed me and said she had something to show me, which of course made me very curious! She said when she had read my recent blog post about the new Miu Miu collection (find the post HERE), she immediately had in her mind the dresses that she had been wearing in the past. And because my mom doesn’t toss anything away she dug through her closet and found a couple of forgotten pieces which had more or less fallen into oblivion. At first, I looked at them with a little suspicion, but when I put them on I was quite surprised about the perfect condition they were in. They didn’t look bad at all! I chose two summer dresses from all the pieces my mom offered me. (I’m going to show you the second dress later at some point) I don’t think anyone would say that this blue dress is more than twenty years old. It just needed to be adjusted a little bit and the only thing that needed replacing were the white buttons that had turned yellow through all the years of sitting in a closet. This dress was made by my grandmother who was a dressmaker and had always been sewing and making a lot of clothing for our entire family.


I was looking for some old photos of my mom in this dress in our family albums and I found just this one. It’s from our summer vacation in 1994. You can see my mom and dad in the photo and that little sucker in the front is me and I was 11 years old at the time! I’m  also wearing a dress made by my lovely grandma. My brother isn’t in the picture because it’s very likely he took this shot. (Remember that in 1994 we had no idea what is a selfie was!) I don’t know where mom got the inspiration for this blue dress, but I guess it may have been from catalogues that were popular at that time like Burda, Neckermann, Quelle or Otto. However, I think that even now after 23 years I can wear it without making any fashion faux pas. Thanks, mom!:)

Foto: Monika Váňová

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *