LOUVRE ABU DHABI

Ahoj, moji milí,

doufám, že jste si užili víkend! My jsme se byli s mužem v pátek podívat v Abu Dhabi, kde se loni v listopadu otevřela galerie Louvre.

Ano, hádáte správně – je to pobočka pařížského Louvru. V roce 2007 byla stavba schválená francouzským parlamentem, v roce 2009 se začala stavět a otevřela se právě před půl rokem. Tak jsme se jeli na tu parádu podívat.

V pařížském Louvru jsem byla jen jednou a je to už dávno. Byli jsme tam kdysi se školou. Co si ale pamatuju, byly neskutečný davy lidí a mrňavej obraz Mony Lisy, kterej jsem málem přešla..

Tady u nás byl sice pátek – což je tady v Emirátech víkend, ale lidí bylo v Louvru naštěstí tak akorát. Počítám, že o všední dny dopoledne tu bude celkem prázdno.

A co je tu vlastně k vidění?

Ve stálé expozici najdete umění mapující historii lidstva, to znamená od nejstarších uměleckých předmětů až po novodobé moderní umění. Napříč národy i náboženstvími. Všechno jde pěkně chronologicky za sebou, takže člověk prochází uměním tisíce let starým až po současnost.

Jak jsem tak vypozorovala, antických sochám určitý části chyběly. Přece jen nejsme v Paříži, ale v Abu Dhabi, že jo…;)

Ve srovnání s jinými galeriemi v Evropě, které jsou uměním doslova “naládované” od sklepa až po střechu, jsou v arabském Louvru spíš takové paběrky. Od každého něco, ale samozřejmě s Louvrem v Paříži nebo galeriemi v Itálii se to srovnat nedá. I když pár známých děl samozřejmě nechybí.

Co mě ale nadchlo nejvíc, byla samotná stavba, kterou navrhl známý francouzský architekt Jean Nouvel. Ten, například, kromě mnoha jiných staveb po celém světě, navrhl i pražský administrativní komplex Zlatý Anděl.

Trošku jsme se s mužem obávali jak to budeme řešit s jídlem, ale naštěstí v Louvru myslí i na vyhladovělé návštěvníky. Je tu samoobslužná jídelna, restaurace a dokonce bar.

My jsme se rozhodli jít do restaurace a udělali jsme dobře. Jednak tu byl z terasy super výhled a jednak ten hovězí steak fakt bodnul!:)

Když bych to měla shrnout, tak Louvre v Abu Dhabi bych vám určitě doporučila navštívit, pokud se budete tady v Emirátech pohybovat. Na rozdíl od nákupních center je tu muzeí fakt pomálu.

Jak už jsem psala – není tady toho tolik jako v evropských galeriích, ale na druhou stranu, řekněme si to upřímně – jak dlouhou dobu jste schopni strávit prohlídkou muzea? Mně osobně ty dvě hodinky prohlídky stačily. Nejsem ten typ člověka, co by v muzeu dokázal strávit celej den.

Takže za mě super výlet!:)

Víc informací o Louvre Abu Dhabi najdete TADY.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *