KVĚTOVANÉ ŠATY

 

Léto bude pomalu končit, a tak je třeba užít si ještě všechno to krásné letní oblečení, protože za pár týdnů už bude ležet v zapomnění ve vaší skříni a bude čekat až na příští léto. A to je sakra daleko! Já mám tu (ne)výhodu, že letní oblečení nosím v podstatě celý rok v Dubaji, takže letní věci užiju až až. Jako tyhle šaty… Květinový potisk patřil k hlavním letním trendům a “neodkvétá” ani na podzim. Květiny se budou nosit i v následující sezóně, a to ve velkém, takže pokud je máte ráda, určitě si přijdete na své.

O velkém návratu proutěných košíků jsem vám psala už během jara v TOMTO článku. Nosí se nejen v klasické podobě, ale v různých jiných tvarech a velikostech. Čím zajímavější až ulítlejší, tím lepší. Já jsem se zamilovala do téhle proutěné “bandasky”. Je celkem neobvyklá a FAKT jí nosím jako kabelku, i když občas si dělám z lidí srandu a tvrdím, že v ní nosím kobru. Takže bacha!:)

The summer is slowly coming to an end so I think it’s the right time to enjoy all those beautiful summer clothes. Otherwise, in a few weeks they’ll be lying in oblivion at the back of your closet hoping patiently to be worn again next summer. I have the disadvantage, or should it be called an advantage…not sure, that I wear my summer clothes all year long in Dubai, so I’ll definitely make use of them more than you here, back home in the Czech Republic. For instance, this floral print has belonged to the main summer trends and will be here even during the coming autumn. So if you’re a fan of this romantic pattern, you will definitely be happy!

Do you remember my post about the basket bags? In case you’ve missed it, have a look HERE. All the wicker bags have celebrated a big comeback this year and they are worn not only in the classical form but in other shapes and sizes too. The more interesting or crazy, the better. I fell in love with this wicker bucket bag. It’s shape is quite unusual and yes, I REALLY wear it as a handbag, although sometimes I make fun of people and claim that I carry a cobra inside. So, be careful!:)

šaty/dress: H&M, kabelka/bag: Zara, boty/shoes: Zara

Foto: Monika Váňová

Jiný letní outfit? Mrkněte SEM!

A different summer outfit? Have a look HERE!

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *