KOSTKOVANÉ SAKO VE SPORTOVNÍM STYLU

Pokud sledujete módu, pak nejspíš víte, že velkým trendem letošní zimy je kostka. Nejvíc se objevuje na sákách, kalhotách, případně celých kalhotových kostýmech.

Já jsem si na začátku podzimu pořídila tohle sako s Esterházy kostkou (více v čánku ZDE). Kostka působí velmi klasicky, až formálně, to ale neznamená, že jí musíte nosit jen jako součást formálního outfitu do práce.

Jako příklad dávám můj dnešní outfit, který bych stylově pojmenovala jako ležérně sportovní. Stačí přidat tričko, klasické kalhoty a bílé tenisky a formální kostka dostane hned jiný ráz. V podstatě tenhle typ outfitu – kalhoty, sako, tenisky – nosím dost často při každodenním pobíhání po městě. Na sportovně elegantní styl nedám dopustit!

 

If you follow the current fashion at the moment, you’ll know that the classic check is one of the big trends of this winter season. Mostly it’s being worn on blazers, pants and whole pant suits. 

At the beginning of fall I bought this Glen checked blazer (read more about it HERE). The Glen check acts very formally but it doesn’t mean that you have to wear it only as a part of a formal outfit for the office.

As you can see, I show off this outfit with a casual sporty look. Just add a t-shirt, pants and white sneakers and then the Glen plaid blazer has a completely different twist to it. Basically this type of outfit – blazer + pants + sneakers is a very common daily outfit for me when I’m running around the city. I will never let go of this style!

 

sako/blazer: Pull&Bear, triko/t-shirt: H&M,

photo: Michael Kruger

 

Jiný outfit s Esterházy kostkou? Podívejte se SEM.

Wanna see a different outfit with a Glen check? Have a look HERE.

 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *