In love with: Crystalline vases by Milan Pekař

1bd43d8762cf865d315a42874d1b411a

“Czech golden hands” is the tyical phrase you´ll hear when visiting the Czech Republic. It refers to the national belief that the Czechs are great craftsmen and engineers. And these amazing vases are a proof of this phrase. They´re a work of the Czech designer Milan Pekar and they captivate by their extraordinary glazes. They fascinated me some time ago when I saw them in Prague and since that time I´ve imagined one of the vases on our oak table. In the meantime there´s just a common glass vase from Ikea. But Christmas is comming and for sure one of the vases from Milan Pekar will be definitely on my wishlist. And because I´ve been a good girl all the year, my wishes could be fulfilled..:) There´s just one problem – which one to choose??!! Because all of them are really beautiful!! If you´re interested in all the story of crystalline vases, read the article here. The collection was also was nominated for a Czech Grand Design Award 2014.

You can buy the vases here: Debut GalleryQubus, AHA life

Which one do you like?


Ne nadarmo se říká “zlaté české ručičky”. A tyhle úžasné porcelánové vázy to jen potvrzují. Jsou z dílny českého designéra Milana Pekaře a na první pohled zaujmou svými netradičními glazurami. Mě uchvátily už před časem, kdy jsem je v Praze viděla na vlastní oči a od té doby vidím jednu takovou krásnou vázu na našem dubovém stole doma v Čechách. Zatím je místo ní jen obyčejná skleněná z Ikey, ale Vánoce se blíží a jedna z těch od Milana Pekaře bude určitě na mém dopisu Ježíškovi. A protože jsem byla celý rok hodná, myslím, že moje prosba by mohla být vyslyšena.. 🙂 Problém mám jen jeden a to – jakou??!! Protože všechny jsou opravdu překrásné!! Jak vázy vlastně vznikají se dočtete v následujícím textu, který jsem našla na stránkách Moravské galerie.

“Unikátní porcelánové vázy Milana Pekaře, které jsou výsledkem dlouhodobého studia odborné literatury, zájmu o chemii a především časově náročného testování. Autor využívá vlastností stříbra a jiných drahých kovů, jako i složek pomáhajících krystalizaci a velmi malou úpravou jejich složení dociluje rozdílných výsledků. Při kontrolovaném chlazení v peci začnou za určitých podmínek růst krystaly zinku a jiných sloučenin. Výsledek lze do jisté míry ovlivňovat také teplotou pálení a způsobem chlazení. Přesto je každá glazura unikátní a neopakovatelná. Jejich výrazná a zářivá barevnost je docílená kombinací pestré palety oxidů kovů a kontrastuje s lapidárními tvary, jejichž proporce se liší podle jednoduchých matematických poměrů. Za kolekci krystalických váz byl Milan Pekař nominován v kategorii Designér roku v soutěži Czech Grand Design 2014.”

Vázy prodává Debut Gallery a Qubus.

Která se líbí vám?


milan pekar

 ce7fdb0025e73747114f67fa6e7312a9

55bd1161db01b32b6f5cebca7e7eed92

tumblr_nvted4ARvA1uhzy4ao1_540

TR_W.Knoll_0042_01_03ad1f4f-ec5e-4db3-939d-99cc1919d5ae_large

Pictures: Czechdesign.cz/Jan Hromádko, Wallpaperstore.com, Milanpekar.com, Debutgallery.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *