HÁČKOVANÝ TOP

Jak už jsem tu na blogu párkrát psala, mám ráda styl á la 70. léta. A sem rozhodně patří i tenhle outfit, protože můj háčkovaný top mi tak nějak připomíná éru hippies.

Myslím, že bych na Woodstock festivalu v šedesátýmdevátým stylově celkem zapadla. I když na Woodstock je to až moc “oblečený”. Tam bych spíš zapadla oblečená JENOM do tohohle háčkovanýho topu, protože, kdo jste viděl starý fotky z Woodstocku, tak víte, že tam se oblečení až tak moc neřešilo.:)

No, ale éra hippies je pryč, navíc taky žiju v Dubaji, takže tenhle top nenosím jako ultra mini šatičky, ale se zvonáčema a tílkem.

As I have written here on my blog a few times, I love the style of the 70s. And this outfit definitely belongs to it, because this crochet top reminds me of the hippie era.

I think it would be great to wear to the Woodstock festival back in the 1969. However, for the Woodstock I would be dressed a way too much because as you may know from the old photograpies, people really didn’t care about the clothing too much.:) So wearing JUST the crochet top as an ultra mini dress would be more appropriate there. 🙂

Well, hippie era is over, plus I live in Dubai, so I wear it rather with flare jeans and a cotton top under it.

háčkovaný top/crochet top: Módní mix

photo: Michael Kruger

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *