Cherish the life

DSC_4145

DSC_4149

DSC_4129

DSC_4170

When I was shooting this outfit with Michael in the new Dubai area City Walk, it was already late morning and it started to be hot outside. So we ran into this cafe to get a little cool down. We really needed to take a rest after almost two-hour photo shoot in the hot weather. And we thought that it would be great to have this big red cherry on the photos because it fits with the red shoes and the red embroidery on my top. Yes – that´s a very common situation when shooting a fashion blog. 🙂 And as we were inside this beautiful cafeteria, it would be a shame not to have some dessert. I couldn´t resist and had a strawberry milkshake. I must say that I haven´t drinked such a good milkshake for a long time and for sure I´ll have it again next time when I´m here again. Because one should cherish the life, right?

About my outfit: Statement sleeves are IN right now. That means frilled sleeves, ruffles, bell sleeves, extra long sleeves.. It´s a big trend of this fall/winter season and will last even the next spring and summer.

Bell sleeved top: here

Cafeteria: Serendipity 3

Photo credit: Michael Kruger


Když jsme s Michaelem fotitli tenhle outfit, který mám na sobě, v nové dubajské čtvrti City Walk, bylo zrovna dopoledne a venku už bylo vedro. Vběhli jsme proto do téhle kavárny, abychom se v klimatizaci trochu zchladili. Po necelých dvou hodinách focení v tomhle vedru jsme toho měli plný kecky. A taky jsme si říkali, že by bylo fajn mít na fotkách tuhle mega třešničku, protože bude hezky ladit s červenými botami a výšivkou na blůze.  Ano – zcela běžná situace, když fotíte módní blog. 🙂 A když už jsme byli uvnitř téhle úžasné kavárny, byla by škoda nedat si nějaký dezert. Já jsem neodolala a dala jsem si jahodový milkshake. Musím říct, že tak výborný milkshake jsem už dlouho nepila a rozhodně si ho tady dám i příště. Člověk si přece má užívat života, že?

K mému outfitu: Výrazné rukávy letí. To znamená volány, nabírání, zvonové rukávy, výrazně dlouhé rukávy.. Je to trend letošní pozdimní a zimní sezony, ale bude se nosit i příští jaro a léto.

Top se zvonovými rukávy: tady

Kavárna: Serendipity 3

Foto: Michael Kruger

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *