CAPRI PANTS

 

Teploty tady u nás v Dubaji už dávno překračují čtyřicítku, takže myslím, že můj dnešní jarní outfit je jeden z posledních. Musím říct, že když jsme ho fotili, tak jsem se fakt zapotila. A to focení trvalo jen pár minut..:) Z outfitu bych chtěla “vypíchnout” hlavně capri kalhoty, které mám na jaro/léto moc ráda. Momentálně jsou sice víc trendy kalhotové sukně (tzv. culottes), ale to neznamená, že bychom měly na ostatní typy kalhot zapomínat. Capri kalhoty můžete nosit jak v elegantním stylu, tak sportovním. Já jsem dnes udělala takový mix. Denimová parka a mikina jim dodá sportovní nádech, lodičky, náušnice a kabelka se zase postarají o elegantní šmrnc.

Although the temperature here in Dubai has already reached more than 40°C, today I bring you this kind of spring outfit. According to the Dubai weather I think that I’ll leave spring outfits for some time.. I have to say that I felt really hot when we were shooting it some time ago and it took just few minutes!:) I would like to point out these capri pants. I must say that I really love wearing them during the spring and summer. Although now there’s a big trend of culottes everywhere, it doesn’t mean that we have to forget about other types of pants, right? You can wear it with heels but also with white sneakers. As you see, here I’ve made a little mix. Denim parka and pink sweatwhirt give to the outfit a sporty twist and the red pumps, earrings and handbag bring a kind of elegant style.

náušnice/earrings: Mango, denim parka: Pull&Bear, mikina/sweatshirt: H&M (old), capri kalhoty/capris: Módní Mix, kabelka/handbag: Nine West (old), lodičky/pumps: Mango

Photo credit: Michael Kruger

.

.

Líbí se vám tahle denimová parka? Podívejte se na jiný styl, jak ji nosit. TADY!

Do you like this denim parka? Have a look at it in a different outfit HERE!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *