Be cha-cha-charming!!

DSC_5559

DSC_5526

What is Zumba®? You can google it and you´ll get a lot of answers and offical describtions what exactly Zumba is. But own experience is always the best! For many years of teaching aerobics classes I was quite skeptical when it came to Zumba classes. I found all thouse happy women constantly talking about Zumba part of some strange sect. Is it really as good workout as everyone is telling? I really had no idea and for quite long time I was resistant against Zumba mania. But later my curiosity won and I tried few classes. And I realise how stupid I was because this workout is the exact change I needed after being tired of all my aerobics classes. It didn´t take a long time and I did my very first Zumba instructor certification. Now it´s been almost three years now since I´ve started teaching Zumba classes. I must say that this workout really stole my heart!  All the catchy latin songs and dances! I´ve never felt such a fun and never seen so many smiling faces on the classes like during Zumba. And it hasn´t changed only my life but others as well. It happened to me many times that someone came to my Zumba class for the very first time and was totally confused with the steps, uncoordinated, out of the rhythm that I was almost feeling sorry for him and I thought that it´s his first but as well the last time with Zumba. But then they came for second, third, fourth time and started to be part of my regular “Zumba family”. Their dancing skills improved as well as their self-confidence. At the beginning they were always standing shyly in the back row and as the time passed they started to move to the front and finally some of them ended up in the front row. For me this is the biggest satisfaction when those people come to me and tell how much they love Zumba classes and how amazing they feel now. Some of the people have to stand in a traffic jam when comming to my classes, some of the women are busy moms who told me that this is the only time they have just for themselves during the week.  All those people regularly find some time and come to my classes. I´m so happy for that and I´m always trying to make a perfect class for them.

So if you´re still hesitating if to try Zumba® then believe that it´s worth it. Just come, try, dance and enjoy. You´ll feel cha-cha-charming!!!

You can find the schedule of my Zumba® classes HERE

Photo credit: Michael Kruger


Co je to Zumba®? Můžete si to vygooglit a dostanete spoustu odpovědí a oficiálních popisů, co to vlastně Zumba je. Ale vlastní zkušenost je vždycky ta nejlepší! Během mnoho let, kdy jsem dělala cvičitelku aerobiku, jsem byla k Zumbě dost skeptická. Všechny ty “vysmáté” ženské, které neustále mluvily o Zumbě, mi přišly jako nějaká sekta. Je to opravdu tak skvělé cvičení, jak každý říká? Neměla jsem tušení a docela dlouhou dobu jsem Zumbě odolávala. Pak mi ale zvědavost přece jen nedala a rozhodla jsem se jí vyzkoušet. No, docela jsem si potom nadávala, že jsem Zumbu odsoudila, aniž bych jí zkusila. Byla to přesně ta změna, kterou jsem potřebovala po těch všech letech předcvičování aerobiku. Netrvalo dlouho a stala jsem se Zumba lektorkou.  Teď to budou skoro tři roky. Musím říct, že tohle cvičení jsem si fakt zamilovala! Všechny ty chytlavé latinskoamerické songy a tance.. Nikdy jsem na hodinách cvičení neviděla tolik usměvavých obličejů a nezažila tolik zábavy. A Zumba nezměnila život jenom mě, ale i dalším lidem, které jsem poznala na svých hodinách. Už hodněkrát se mi stalo, že přišel někdo poprvé na Zumbu a byl chudák “úplně mimo”. Bylo mi ho skoro až líto a myslela jsem, že to asi vzdá a už nepřijde. Jenže pak přišel podruhé, potřetí, počtvrté a stal se součástí naší “Zumba rodiny”. Zlepšily se jeho taneční a vůbec pohybové schopnosti, shodil pár kilo a taky se mu zvýšilo sebevědomí. Ze začátku ten člověk vždycky ostýchavě stával v zadní řadě a a jak šel čas, posouval se dopředu, až nakonec skončil v první řadě mezi skalními. A to mě vždycky potěší a pak si říkám, že to, co dělám, má smysl. Ti lidé si najdou ve svém nabitém programu na moje hodiny čas. Občas si vystojí frontu v dopravní zácpě, jen, aby mohli přijít na mojí Zumbu. Některé maminky mi řekly, že je to pro ně jediný čas, který mají během týdne jen samy pro sebe, protože jinak chodí do práce, rozvážejí děti po kroužcích a starají se o rodinu. Všichni ti lidi si pravidelně najdou čas a přijdou si zacvičit. Jsem za to moc vděčná, vážím si toho a vždy se pro ně snažím připravit co nejlepší hodinu.

Takže jestli pořád se Zumbou váháte, tak mi věřte, že byste to měli vyzkoušet. Prostě přijďte, tančete a užijte si to. Bude se se určitě cítit cha-cha-charming!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *