ARE CORSETS REALLY BACK?

When you say corset, probably all of us think of lingerie and time in our history when women longed after a better figure risking their health. When I read about the corset in Wikipedia, I was amazed how many different kinds of corsets were worn in our history… Luckily, those days are gone. But this year, corset is back and celebrates it’s big comeback. Yes, really. It’s one of the big trends of this season. Although I admit, that it’s more a matter of fashion connoisseurs and only more adventurous dare to wear it. (Well, I admit it. I got it already in my closet. Haha !!) But luckily this time not as a very uncomfortable underwear, but as a fashion accessory. Let’s say more like a belt . Worn either textile (extra stretchy, so quite comfortably) with classic lace or leather with buckle. In various widths and colors. And as I wrote – this time it is only a “hint” of corset, so it’s worn over dresses, shirts, jackets and coats. You will find the inspiration here in the gallery.

Let me know in the comments below the post, if you find this itrend interesting and if you would try it..Když se řekne korzet, asi všechny z nás si vybaví spodní prádlo a doby v naší historii, kdy ženy po touze po dokonalejší postavě riskovaly svoje zdraví. Když jsem si četla o korzetu ve Wikipedii, nestačila jsem se divit, kolik různých druhů korzetů se v naší historii nosilo.. Ty doby už jsou naštěstí dávno pryč. Jenže letos, kde se vzal, tu se vzal, korzet je zpět a slaví svůj velký comeback. Ano, opravdu. Je to jeden z velkých trendů letošní sezony. I když připouštím, že je to spíš záležitost módních fajnšmekrů a dovolí si ho nosit ty odvážnější. (Ehm, přiznávám. Už ho mám ve skříni. Haha!!) Ale naštěstí ne jako velmi nepohodlné spodní prádlo, nýbrž jako módní doplněk. Dalo by se říci spíš jako pásek. Nosí se buď textilní (navíc strečový, takže celkem pohodlný) s klasickým šněrováním nebo kožený se sponou. V různých šířkách a barevných provedeních. A jak už jsem psala – tentokrát jde pouze o “náznak” korzetu, takže se nosí jako doplněk přes šaty, košile, saka a kabáty. Inspiraci najdete tady v galerii fotek.

Dejte mi vědět v komentářích dole pod článkem, jestli vám tenhle výstřelek přijde zajímavý, a jestli byste si na něj vy samy troufly..

Photo via pinterest.com

Photo via fashionista.com

Photo via bloglovin.com

Photo via thezoereport.com

Photo: pinterest.com

Photo via collagevintage.com

Photo via whowhatwear.com

Photo via fashionista.com

Photo via harpersbazaar.com

Photo via pinterest.com

Photo via fashionationline.com

Photo via harperbazaar.com

Photo via pinterest.com

Photo via pinterest.com

Photo via fashionista.com

And where you can get a corset? / A kde korzet pořídíte?

Zara, Bershka, Asos, Topshop

Don’t go away! Look at other TRENDS of this season.

Neodcházejte! Podívejte se na další TRENDY jarní sezony.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *