Arab Fashion Week: Outfit no.2

ArabFasionWeek2016-31

Here is my next ouftit from Arab Fashion Week. If someone is a fashion blogger and goes to a fashion event like this, her (his) outfit should be interesting, imaginative, including new trends. But mainly – there should be always blogger´s personal style and the whole look should be effortless and unaffected. Well, I hope I fulfilled all these rules. What I can say is that I really enjoyed these two evenings and soaked up a lot of fashion inspiration.

My outfit: Marks&Spencer, Mango, CCC, H&M, tailored skirt ( thanks a lot to my mum and dressmaker Ilona, the skirt reaped a lot of success :))

Photo credit: TG Media/Trevor Goddard


 Tady je můj další outfit z dubajského Arab Fashion Weeku. Pokud je člověk módní blogger a pokud vyráží na takovou módní akci, měl by být jeho outfit samozřejmě zajímavý, nápaditý a představující nové trendy. Ale hlavně – měl by v něm být stále odraz vlastního osobního stylu a celkový vzhled by měl být nenucený a přirozený. No, doufám, že jsem splnila všechna tato pravidla. Co můžu říct je, že jsem si oba dva večery neskutečně užila a načerpala jsem plno módní isnpirace.

Oblečení: Marks&Spencer, Mango, CCC, H&M, sukně ušitá na míru (moc děkuji mamince a švadlence Ilonce, sukně měla velký úspěch :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *